Mavi Yolculuk Üzerine

Mavi Yolculuk, Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaç), Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu tarafından literatüre kazandırıldığı kabul edilen ve günümüzde özellikle Ege bölgesinde yapılan ahşap tekne (gulet) turlarını ifade eden bir turizm terimidir.

İsmin kaynağı, Azra Erhat'ın ilk olarak 1957'de, daha sonra daha kapsamlı tarzda 1962 ve1979'da yayınlanan "Mavi yolculuk" adlı kitaplarıdır.

1950'li yıllarda, bu tanınmış hümanist aydınların keşif ve huzur dolu olarak gerçekleştirdikleri tekne gezileri, ilk yıllarında süngercilikte kullanılan küçük teknelerle başlarken, günümüzde 16 metreden 50 metreye kadar farklı uzunluklardaki guletlerlerle yapılmaktadır.  

Özellikle 80'li yıllarından itibaren gelişen iç turizmin etkisiyle kıyı kasabalarımızda hızla artan tekne sayısı, tekne kiralama fiyatlarının ekonomik ölçülere inmesi yerli ve yabancıların mavi tura olan ilgisini arttırmıştır.

Ege kıyılarında yapılan tekne yolculukları; denizinin dinginliği, koylarının ıssızlığı, sakinlerinin konukseverliği, turkuaz renkli suları ve antik döneme uzanan tarihi ile diğer seçeneklerden çok daha özeldir.

Başlangıç noktası Ayvalık'tan, Antalya'ya kadar genişlemiştir. Son yıllarda rotalar Yunan adalarını da için alacak şekilde gelişmiş, rota çeşitliliği geçmiş onyıllara göre katlanarak artmıştır.

 Mavi Yolculuk'ta yoğun olarak kullanılan çıkış noktaları şöyledir:

- Marmaris

- Bodrum

- Göcek

- Fethiye.

© 2014 maviturrehberi.com Tüm hakları saklıdır.
Mavi Tur Destek Hattı
Gulet Hakkında
günlük symi turları