Teknede Yaşam


Denizin üstünde bir haftanızı geçireceğiniz tekneniz, eni konu bir kaç metrekarelik kabinleri, otellere göre mütevazı ölçülerde sosyal alanları olan eviniz..

Tatilinizi sorunsuz geçirebilmeniz ve olası aksiliklerin önüne geçebilmek için size bir takım önerilerimiz olacak.


Mavi yolculuk için tekneye gelirken yapmanızın yararlı olacağı hazırlıkları şöyle özetleyelim:

- Teknede kabinlerin otel odası kadar geniş olmadığını göz önüne alarak, sadece gerekli eşyalarınızı beraberinizde getirmelisiniz.
- Hava gündüzleri ne kadar sıcak olursa olsun, geceleri serinler. Gece sefanız için uzun kollu bir iki giysiniz yanınızda olsun.
- Teknede illaki ayağınızda bir şey olsun istiyorsanız; kaymayan terlik veya ayakkabı giymeniz sizi rahat ettirir. (Günlük ayakkabılar teknede kullanılamıyor!)
- Sert ve ağır valizler yerine, yumuşak çantaları tercih ederseniz kabine yerleşmekte zorlanmazsınız. - Sık kullanılacağı için mayonuzun yedeğinin olması faydalıdır. T-shirt, şort, sinek kovucu spreyler, çeşitli güneş yağları, güneş gözlüğü, şapka, güneş yanıkları için uygun bir kremi yanınızda bulundurmanız kesinlikle yararınıza olacaktır.

Maddeler halinde bazı değerli bilgiler...

Unutulmaması gerekenler!: Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı, fotoğraf makinesi ve kameranızı, şarj aletlerinizi, güneş yağınızı ve koruyucu kremlerinizi unutmayın diyoruz.

İlk gün: Tekneye ancak size belirtilen saatte yerleşebilirsiniz. Sizden önceki yolcuların ayrılmasından sonra teknenin temizliği için personelimizin bir iki saate ihtiyacı var. Anlayışınız için teşekkür ederiz!

Yemekler:   Tüm yemekler için malzemeler misafirlerimiz tarafından satın alınır, personelimizce pişirilir ve arka güvertede servis yapılır. Teknemizin seyir durumuna göre yemek saatlerinde küçük değişiklikler olabilir, ancak bunu kaptan sizinle önceden paylaşacaktır.

Sigara: Kabinlerde sigara içmek tehlikeli ve yasaktır. Yangın önlemi olması açısından lütfen kabin kapılarınızı kilitlemeyiniz. İsterseniz değerli eşyalarınızı belge karşılığında kaptana teslim edebilirsiniz.

Elektrik tüketimi:   Kabininizde değilseniz lütfen ışıkları söndürün. Seyehatin aksamaması için kaynakların yerinde kullanılması gerekiyor. Elektrikli aletler, sadece yat karaya bağlı olduğu zaman kullanılabilmektedir.

Elektrik prizleri 220V/12v tipindedir. Bu nedenle cep telefonlarınızın ve elektrikli aletlerinizin araç şarjlarını da yanınızda getirmeniz gerekir.

Temizlik:   Siz binmeden önce, yatınız baştan aşağı temizlenir, yatak çarşafları, el ve banyo havluları kabinlere yerleştirilir. Tur boyunca her gün tuvaletler ve güverte temizlenir.

Güverte:  Gözünüz güvertedeki eşyanızda olsun! Rüzgarlı havalarda eşyalarınız denize düşebilir. Eşyalarınızın sorumluluğu size aittir.

Kaygan zemin:  Guletlerde özellikle ıslakken merdivenlerden kayma tehlikesi olduğunu unutmayın.

Dikkat!  Halatlara, lumboz kenarlarına, donanım tellerine, güvertedeki setlere, uskur ve pervanelere kişisel güvenliğiniz ve yaralanmaları önlemek için dikkat ediniz.

Su:  Gulette elektrik gibi su da sınırlıdır. Dolayısıyla yapacağınız su tüketimini mümkün olduğunca kısa tutmanızı rica ederiz.

Düşme tehlikesi!   Güverte üzerinde bulunan "Hatch" adı verilen kapaklar açık olabilir. Lütfen dikkat!
Tuvalet Kağıdı: Lütfen tuvalet kağıtlarınızı çöp kutularına atın. Aksi takdirde tuvalete attığınız kağıtlar gider borularını tıkar ve tuvaletiniz arızalanır. Çöp kutuları günlük olarak mürettebat tarafından boşaltılacaktır.

Lombozlar:   Tekne seyir halindeyken kamaralarınızdaki lombozları (küçük oval pencereleri) kapalı tutunuz. Yatak ve eşyalarınız dalgalardan ıslanabilir.

Rota:   Tekne Turlarında Kaptan hava muhalefeti ve farklı nedenlerden dolayı rota değişikliği yapabilir.

Su sporları:    Yapmak istediğiniz su sporunu önceden kaptana bildirin ki, uygun yer ve tesis konusunda gerekli ayarlamaları yapabilsin. Ayrıca lütfen her koşulda teknenin görüş alanı içinde bulunun ya da birine nereye gittiğinizi söyleyin ki bir zorlukla karşılaştığınızda yardımın size ulaşması kolay olsun.

Dalma ve atlama:   Motor çalışırken dalmayın ve tekneden atlamayın. Kaptan manevra yapabilir ve sizi göremeyebilir. Kendi güvenliğiniz için motor durana ve yüzme merdiveni indirilene kadar lütfen bekleyin. Direklere tırmanmayın ya da direklerden atlamayın.

Bot:   Her teknede bir küçük bot vardır. Bu bot sadece güvenlik veya kurtarma amaçlı olarak mürettebattan biri tarafından kullanılabilir. Gittiğiniz koylarda küçük bir gezinti istediğinizde lütfen kaptanınıza isteğinizi iletin. Karar kaptanındır.

Deniz tutması:    Doğal bir durumdur ve sizin de başınıza gelebilir. Deniz tutmasına karşı bazı ilaçlar mevcut ancak düzenli yemek yemek, rüzgarda uzun süre kalmamak ve ıslak kıyafetlerle oturmamak deniz tutmasını önlemek için yeterlidir.

Can yelekleri:   Can yelekleri, tüm kabinlerde yatakların altında ve/veya genel oturma alanında bulunmaktadır. Konu ile ilgili gulet mürettebatından yardım alabilirsiniz.

Bahşiş:    Genelde olduğı gibi bahşiş vermek isteğe bağlıdır. Eğer aldığınız hizmetten memnunsanız ve bahşiş vermek isterseniz lütfen kaptana veriniz. Kaptan, mürettebat arasında eşit olarak paylaştıracaktır.

Kaptan:   Denizde tek otorite kendisidir, ne derse o olur. Elbette bu sizin ve teknede bulunan diğer misafirlerimizin güvenliği için.. Bunu asla unutmayınız ve kaptanınızın uyarılarını dikkate alınız.
© 2014 maviturrehberi.com Tüm hakları saklıdır.
Mavi Tur Destek Hattı
Gulet Hakkında
günlük symi turları