Bodrum - Gökova - Bodrum

Bodrum - Gökova - Bodrum

1. Gün: Bodrum 
Bodrum Limanı'nda saat 15:30dan itibaren teknelerinize yerleşebilirsiniz. Yat’a ilk giriş esnasında kaptan ve yat personeli ile tanışma ve tur hakkında bilgilerin verilmesi amaçlı “Hoşgeldin Kokteyl’i” yapılır. Akşam yemeği ve geceleme Bodrum Limanı'nda yapılır. Eski adı Halikarnas olan Bodrum'un tarihi M.Ö.1200'lere kadar uzanır. M.Ö. 5. yy' da yaşamış olan ve "Tarihin Babası" olarak tanınan Herodot, Halikarnas'ta doğmuştur. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Kral Mausolos'un (M.Ö. 350) Mozolesi de buradadır. Klasik çağdaki Bodrum'dan günümüze ulaşabilen tek yapı Antik Tiyatro'dur. Yaklaşık bir saatlik seyir sonrası koya yanaşırken, kaptanınız manevrayı bitirsin ve denize öyle atlayın. Kısa bir yüzme molası ama daha güvenli ve farklı bir koya demir alıyoruz. Bir saat sonra (pabuç burnundayız). Akşama levrek mangal var, aşçı mangalı yakarken siz de gün batmadan rakıları bir yoklayın bakalım. Sofra renk cümbüşü, mavi yolculuk esnasında mangalda neler olmazki, tabii elbette işi bilen aşçılarla çalışıyoruz.

2. Gün: Orak Adası, Çökertme (Pazar)
Kahvaltıdan sonra Orak Adası'na hareket edilir. Orak Adası'nın kristal mavisi sularında yüzme molası ve öğlen yemeğinden sonra, akşam yemeği ve geceleme için şirin bir balıkçı köyü olan Çökertme'ye demir atılır. Hava koşulları elverişli ise yolda yelken seyri yapılabilir. Arzu eden misafirlerimiz sahilde kısa bir yürüyüş yapabilirler.

3. Gün: Yedi Adalar, Küfre Koyu, Uzun Liman
Sabah kahvaltıdan önce, erken saatlerde Yedi Adalar'a hareket edilir. Yedi Adalar bölgesinde yine harika bir güne başlayacaksınız; bolca küçük adalar ve mercan resiflerinin bulunduğu bu bölgede dalış yapın, yüzün, dinlenin ve uyuyun. Arzu eden konuklarımız günlük ve çam ağaçları ile kaplı ormanlarda yürüyüş yapabilir. Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra yüzme molası veriyoruz. Sonrasında ilk durağımız, Küfre Koyu olacak. Akşam yemeği ve geceleme için Uzun Liman'a demirlenir.

4.Gün: Tuzla Koyu, Longoz Koyu, Karacasöğut
Sabah turkuaz mavisi sularda yüzmek için Tuzla Koyu'na doğru yola çıkılır. Sabah yüzmeleri artık sizin günlük rejiminizin bir parçası haline gelecektir. Öğle yemeği için çam ormanlarıyla çevrili bir cennet köşe olan Löngöz Koyu'na demirlenir. Orman içinde kısa bir yürüyüş yapabilir ve Ali Baba'nın salaş kafesinde dinlenebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme için Karaca Söğüt Köyü'ne hareket ediyoruz. Bu şirin köy Marmaris'e yalnızca 25 km. mesafededir. Buradan Marmaris'e dolmuşlarla ulaşım mümkündür. İsteyen konuklarımız opsiyonlu düzenlenebilen Marmaris veya Dalyan-Kaunos gezilerine katılabilirler.

5. Gün: Sedir Adası, Kleopatra Plajı, İngiliz Limanı
Kahvaltımızdan sonra inci tanesi gibi kumlarıyla meşhur Sedir adası’na (opsiyonel) hareket ediyoruz. Burada Hellenistik-Roma çağından kalma eski Kedreai ören yeri bulunmaktadır. Eşine başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız küçücük bir kumsalı ve olağanüstü berrak bir suyu olan bu ada, adeta bir açık hava müzesidir. Adada bulunan kitabelerde Kleopatra’nın bu adaya geldiği ve denize girdiği anlatılır. Bu nedenle adadaki küçük koya Kleopatra Plajı denir. Şehir surlarını, Dorlardan kalma tapınağı (daha sonra kiliseye çevrilmiş), 1.500 kişilik antik tiyatroyu ve kubbeli yapıları görebilirsiniz. Etrafa saçılmış kırık sütunların, üzerine resimler yapılmış, kabartma ve rölyeflerle dekore edilmiş taşların arasında yürüyüş yapılabilinir. Adada bulunan Kleopatra Plajında sadece Kuzey Afrika çöllerinde bulunduğu anlaşılan çok özel bir kum bulunmaktadır. Yatıya (İngiliz limanındayız), yatımızın su ihtiyacını ikmal etmek için (okluk koyundayız). Son dönemlerde yelkencilerin ustası sayılan, dünyayı geleneksel tırhandil yatı ile gezmiş, bu büyük yürekli adam’ın Sadun Bora’nın koyu da sayılır. Koyun girişinde Sadun Bora’nın deniz kızı güneşlenir, iskele tarafındaki taşın üstünde fikir babası tabiî ki Sadun Bora’dır. Her gidiş gelişinde konuşur deniz kızıyla. Yeşilin türlü tonları ve denizciler için emniyetli olması ile kaptanların gözde koylarındandır..

6. Gün: Kargı Koyu - Kise Bükü
Biz kahvaltımızı yaparken teknemiz Kargılı koyu’na hareket ediyor. Öğle yemeğinden sonra Kisebükü (Alakışla Bükü)'ne hareket edilir. Sahildeki Bizans harabeleri gezilebilir. Geceleme bu güzel koyda yapılır. Akşama (Karacasöğüt limanındayız), iskeleye yanaşan kaptanınız, isterseniz yarım saatlik mesafedeki Marmaris’in renkli gecelerine gönderebilir sizi, tabii minibüsle ama seçenekleri kullanmak isterseniz, ya yatta kalın akşama sahil yürüyüşü yapın, yada bu küçük köyü keşfe çıkın..

7. Gün: Papuç Burnu, Yalıçiftlik, Bodrum
Sabah erkenden demir alıyoruz, yolumuz 2.5 saat, kahvaltı mazı bükünde. Kahvaltıdan sonra öğlen yemeği için Pabuçburnu'na hareket edilir. 5 çayı Yalı çiftlik Koyu'nda servis edilir. Bu koydan opsiyonlu köy turu düzenlenmektedir. Akşam yemeği ve geceleme için Bodrum Limanı'na giriş yapılır.

8. Gün: Bodrum limanı
Bodrum’un muhteşem manzarası eşliğinde kahvaltımızı yapıyor ve saat 10:30 da yatımızdan güzel anılarla ayrılıp, bir başka turumuzda buluşmak üzere siz konuklarımızla vedalaşıyoruz. Dileyen konuklarımızın Bodrum veya çevresinde tatillerini uzatma isteklerini yerine getiriyoruz. Bir sonraki mavi yolculukta buluşmak üzere...
 

© 2014 maviturrehberi.com Tüm hakları saklıdır.
Mavi Tur Destek Hattı
Gulet Hakkında
günlük symi turları