Göcek - Kekova - Göcek

Göcek - Kekova - Göcek
1. Gün: Göcek
Tekneye biniş saat 15.30 itibarı ile Göcek Belediye Limanından yapılır. Yat’a girişten sonra kaptan ve yat personeli ile tanışma ve mavi tur hakkında bilgilerin verilmesi amaçlı “Hoşgeldin Kokteyl’i” yapılır. Akşam yemeği ve geceleme Göcek Limanı'nda yapılır.

2. Gün: Kelebekler Vadisi - Ölüdeniz – Gemiler Adası
Fethiye bölgesindeki en çarpıcı yerlerden birisi de Kelebekler Vadisi'dir. İlk uğrak noktamız olan Kelebekler Vadisi’ne gitmek üzere günün erken saatlerinde yola çıkacağız. Kahvaltı burada servis edilecek. Buradan ayrıldıktan sonra Ölüdeniz’e gitmek üzere yolumuza devam edeceğiz. Öğle yemeği ve yüzme molasından sonra rotamız Gemiler Adası olacak. Burada, akşamın erken saatlerinde bir yürüyüş yapmanızı ve Bizans döneminden kalma, adanın tepesinde bulunan Aziz Nicholas Kilisesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Akşam yemeği ve geceleme Gemiler Adası’nda yapılacak. Bizans kalıntıları denizden görülebildiği için Gemiler Adası popüler bir turistik yerdir. İlgi çekici diğer yerler arasında 40 dinsel bina, Hıristiyan mezarları ve adanın en yüksek noktasında bulunan ve doğrudan bir kayanın içine yapılan Kilise vardır. Adada hilal şeklindeki bir koy vardır ve büyük bir demirleme alanı sağlar. Yaz aylarında denizcilere, gemicilere ve yatçılara hitap eden derme çatma bir restoran bulunmaktadır.

3. Gün: Kalkan - Kaş
Yedi Burunlar’ı rahat geçebilmek için sabah erken saatlerde hareket edilir. Kalkan yakınlarındaki Limanağzı Koyu’nda kahvaltı ve yüzme molası verilir. Bir koyun kıyısında kurulan Kalkan görülmeye değer. Burası küçük ama çok güzel bir tatil beldesidir ve küçük bir yat limanı, eski Rum evleri ve tatil merkezleri vardır. Geleneksel beyaz renkli evleri, çiçek dolu panjur ve balkonları çok güzel bir manzara sunmaktadır. Dar sokakları hediyelik eşya dükkânları ile sıralanır. Kalkan'da asla sıkılmayacaksınız. Daha sonra Kaş’a hareket edilir. Limana girmeden önce kısa bir yüzme molası verilir. Kaş küçük bir balıkçı, yatçılık ve turizm şehridir. Deniz ve dağ, modern binalar ve antik kalıntılar gibi çelişkili yönlerin bahşedildiği bu küçük tatil beldesi sahip olduğu sevecen ve rahat atmosferinden kaynaklanan özel bir çekicilik sunmaktadır. Kaş Antik döneme ait çevre il ve tarihsel değerlerle zengin bir bölgedir. Kaş'ta akşam yemeği yiyip geceleyeceğiz.

4. Gün: Kekova – Tersane – Üçağız Koyu
Kahvaltıdan sonra Kekova’daki batık şehre doğru hareket edilir. Kaş'tan ayrıldıktan sonra, Kekova'ya varmak için Uluburun'u geçmeniz gerekmektedir. Yolculuk sırasında, ayrıca en sonunda yeryüzünde bulunan bir cennet mekanı olan Kekova'ya varmadan önce Sıcak yarımadasındaki Aperlai antik kentiyle ve Kara Ada ile Toprak Ada adındaki iki adacıkla karşılaşacaksınız. Kekova koylarının tamamı yatlar için ünlü doğal bir limandır. Kekova'nın kuzey sahili boyunca, M.Ö. 4'e kadar uzanan Apollonia antik şehri bulunmaktadır. Burada eski yazlık evleri ve sahil evlerini görebilirsiniz. Büyük Simena (Kaleköy) Kalesi de harika bir turist çekim merkezidir. Roma döneminden kalma bir tersane ve Bizans dönemi Kilise’sinin görülebileceği Tersane Koyu’nda öğle yemeği ve yüzme molası verilir. Akşam yemeği ve geceleme için Üçağız Koyu’nda demirlenir.

5. Gün: Simena – Demre - Gökkaya
Kahvaltıdan sonra, Antik Likya’nın en güzel fotoğrafını çekme şansını yakalayabileceğiniz Kaleköy’e (Simena) demirlenir. Öğle yemeği ve yüzme molası için Demre’ye gidilir. Çayağzı Koyu’ndan, Bizans Dönemi'nde yaşayan çocukların, yoksulların ve gemicilerin koruyucusu sayılan Piskopos Noel Baba ve bir Likya kenti olan Myra Harabeleri opsiyonel turuna katılabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme içinse Gökkaya Koyu’nda demirlenir. Burası rüzgarlara karşı oldukça iyi korunaklıdır ve geceyi geçirmek uygun bir ankrajı ve için çeşitli konaklama tesisleri bulunmaktadır. Küçük adalar arasında yüzmenin keyfini çıkarın ya da sahilde yürüyün ve anıtsal bir girişi bir kiliseyi, su sarnıçlarını ve anıtsal mezarlardan oluşan küçük Likya şehrini keşfetmek için doğuya gidin.

6. Gün: Kaputaş Plajı - Kalkan – Yeşilköy 
Sabahın erken saatlerinde seyre başlayacağız. Kahvaltı yolda servis edilecek. Kaputaş Plajı’nda yüzme molası vereceğiz. Muhteşem Kaputaş Plajı çarpıcı bir dağ vadisinin eteklerinde konuşlanmış güzel, kumlu bir yüzme koyudur. Burası tahmin edildiği gibi kalabalık olmasa da, genellikle Türkiye'nin seyahat broşürlerinde resmedilen plajdır. Su her zaman turkuaz parlaklığındadır. Bu plaj Kaş ve Kalkan arasında yer alır ve dik tepelerin denizle buluşup koyu şekillendirdiği yerde oluşur. Bu coğrafi konumu nedeniyle, buradaki deniz oldukça taşlı olabilir ve plaja çok yerde bile oldukça derinleşebilir.

Bir koyun kıyısında kurulan Kalkan görülmeye değer. Burası küçük ama çok güzel bir tatil beldesidir ve küçük bir yat limanı, eski Rum evleri ve tatil merkezleri vardır. Geleneksel beyaz renkli evleri, çiçek dolu panjur ve balkonları çok güzel bir manzara sunmaktadır. Dar sokakları hediyelik eşya dükkânları ile sıralanır. Nefes kesen gün batımına tanıklık etmek, yerel restoranda iştah açıcı bir yemeğin keyfine varmak veya ilginç eşyalar satan küçük dükkanlara uğrayana kadar alışveriş yapmak için bir yat gezisine gidin, Kalkan'da asla sıkılmayacaksınız. Kalkan'da zeytinyağı ile sabun yaparak, pansiyon ve otelleri temizleyerek veya mavi yolculuk yolcuları tarafından ziyaret edilen restoranlarda çalışarak geçimlerini sağlayan birçok insanla karşılaşacaksınız. Akşam yemeği ve geceleme Yeşilköy’de yapılacak.

7. Gün: Kleopatra (Batık Hamam) Koyu – Bedri Rahmi Koyu – Tersane Adası - Yassıca Adaları
Sabah erken saatte yola çıkacağız. Kahvaltı Kleopatra Koyunda servis edilecek. Koyun güneybatısında, suyun içinde kalıntıları bulunan eski bir hamam nedeni ile yörede Kleopatra Hamamı ya da Batık Hamam Koyu olarak da bilinen Manastır Koyu, körfezdeki pek çok koy gibi tektonik kıyı oluşumuna sahip. Ardından Bedri Rahmi Koyuna devam edeceğiz. Bedri Rahmi Koyu, aynı zamanda doğal güzelliği ve tarihi önemi nedeniyle Likya adı olan "Taşyaka" veya "gizli koy" olarak da bilinir. Bedri Rahmi Eyüboğlu Türk edebiyatı, sanat ve resim alanında saygın bir ustaydı. 1973 yazında, yakın arkadaşları ile bir yolculuk sırasında büyük bir kaya üzerine bir balık resmi çizmiştir. Bu mavi koyun girişinde bulunan bu "Balık Kayası" hala yolcuları selamlıyor. Aslında, bu büyük ustanın onuruna bu bölge "Balık Kayası" olarak bilinmektedir. Burada verilecek bir yüzme molasının ardından öğle yemeği ve diğer bir yüzme molası için Tersane Adası’na geçilir. Akşam yemeğini de yiyeceğimiz bugünkü en son durağımız muhteşem manzarası ile Yassıca Adaları olacaktır. Fethiye Körfezi'ndeki Yassıca Adaları eşiniz ile kaliteli bir zaman geçirmeniz için en romantik yerlerinden biridir ve muhteşem günbatımı fotoğrafı için idealdir. Adalar çok korunaklı ve sığ koylar ve su sporları meraklıları için idealdir, çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır.

8. Gün: GÖCEK
Kahvaltıdan sonra 10.30 vedalaşma vakti.. Bir sonraki mavi yolculukta görüşmek üzere...
© 2014 maviturrehberi.com Tüm hakları saklıdır.
Mavi Tur Destek Hattı
Gulet Hakkında
günlük symi turları